Erdőhorváti Kovács Műhelye: A Kézzel Formált Zempléni Múlt Emlékezete
Sajgó Mátyás Kovácsműhelye Erdőhorváti Elfeledett Múltjának Tanúja
Fedezze fel Erdőhorváti, Zemplén és Tokaji borvidék kincseit!
Erdőhorváti, a festői Zemplén szívében, nemcsak természeti szépségeiről és borkultúrájáról híres, hanem történelmi emlékeiről is. Egy ilyen különleges emlék Sajgó Mátyás kovácsműhelye, amely a Tokaji borvidék szőlőskertjei között megbújva várja az érdeklődőket.
A Kovácsműhely Története
A felújított Kovácsműhely Erdőhorváti központjában, az Erdőhorváti Tűzoltótorony alatt található, és elkötelezve magát a helyi történelem és kovácsmesterség emlékének. Az épület története egészen 1932-ig nyúlik vissza, amikor Sajgó Mátyás kovácsmester létrehozta ezt a masszív alkotást. Az épület 23 m² alapterületű, pácai kőből készült, mely sárral van tapasztva, és az alapja döngölt földből készült. Az ajtaja és ablaka mellett petróleumlámpa és gyertya biztosította a világítást. A műhely egyik legérdekesebb része a fújtatóval szított tűz, melynek füstje szabad kéményen át távozott. A kovácsmester a padláson tárolta szerszámait, amit létrán keresztül lehetett megközelíteni.
A Műhely Működése és Közösségi Szerepe
A kovács a vas izzításához elsősorban faszenet (tölgy, bükk), kokszot és pécsi szenet használt, az izzó vas lehűtéséhez pedig a műhely melletti patakból merített vizet. A szükséges szerszámokat is maga készítette. Sajgó Mátyás főként az erdőhorváti gazdáknak dolgozott, mivel a szomszédos településeken (Tolcsván és Háromhután) is voltak kovácsok.
A műhelyben folyó élet mind szakmai, mind társadalmi értelemben központi szerepet játszott a helyi közösségben. Sajgó Mátyás, a műhely tulajdonosa, nemcsak a saját családjának, hanem az egész közösségnek is dolgozott. A műhelyben készült termékek, mint a lópatkók, kertészeti eszközök és egyéb fémtermékek, szolgáltatták az itt élők számára a mindennapi élethez szükséges eszközöket.
Gazdasági Fejlődés és Közösségi Egység
Erdőhorváti kovácsműhelye hozzájárult a helyi gazdaság fejlődéséhez és a közösség egységéhez. Bár a kovácsmesterség szerepe a modernizációval és az ipari fejlődéssel fokozatosan csökkent, a kovácsműhelyek hagyománya és öröksége továbbra is életben marad. Ezek a helyek emlékeztetnek a falusi élet egykori virágzó időszakaira, és az itt élők büszkén őrzik a múlt emlékét.
A Megélhetés Forrása
Sajgó Mátyás kovácsműhelye a család megélhetését biztosította. Az 1956 előtti időszakban az alábbi árakon dolgozott:
- 1 db lópatkó felütve 60 Ft
- Ha csak fel kellett ütni egy patkót, az 6 Ft-ba került
- 1 db ökörpatkó felütve 20 Ft
- Ha csak fel kellett ütni a patkót, az 3 Ft-ba került
Az árak viszonylag alacsonyak voltak: például abban az időben 2 kg kenyeret 6 Ft-ért lehetett vásárolni.
Erdőhorváti és a Zemplén Felfedezése
Erdőhorváti nemcsak Sajgó Mátyás kovácsműhelyéről híres, hanem a Tokaji borvidék részeként is jelentős. A látogatók megkóstolhatják a híres Tokaji borokat, és élvezhetik a Zemplén lenyűgöző tájait. A helyi kulturális és történelmi emlékek felfedezése mellett a természetjárás szerelmesei is számos túraútvonalat találhatnak a környéken.
Látogatás a Kovácsműhelyben
Ha Erdőhorvátiban jár, ne hagyja ki Sajgó Mátyás kovácsműhelyét. Ez a történelmi helyszín bepillantást nyújt egy letűnt kor mindennapjaiba, és megidézi a kovácsmesterség régi dicsőségét. Egy ilyen látogatás nemcsak a múlt megismerését szolgálja, hanem gazdagítja a Tokaji borvidék és a Zemplén területén szerzett élményeket is. Az épületbe napjainkban bemenni nem lehet, de már a kívülről történő megtekintetés is magában hordozza a korabeli érzéseket.
Fedezze fel Erdőhorváti rejtett kincseit, és hagyja, hogy a történelem és a kultúra varázsa magával ragadja!
Kép: Erdőhorváti kovácsműhely - Forrás: Herman Ottó Múzeum, Nép Építészeti Archívum