2024. jan 22.

A Zemplén rejtett kincse: Erdőhorváti tűzoltó tornya, ahol a hősök a lángok ellen harcoltak!

írta: Erdőhorváti
A Zemplén rejtett kincse: Erdőhorváti tűzoltó tornya, ahol a hősök a lángok ellen harcoltak!

Az Erdőhorváti tűzoltó torony és szertár története szorosan összefonódik a település múltjával és az ott élő emberek elkötelezettségével a közösség védelme iránt. Bár a pontos dátum, hogy mikor alakult meg az első tűzoltó szervezet, nem áll rendelkezésünkre, az biztos, hogy ezek az önkéntes tűzoltók már a korai időkben is készen álltak, hogy megóvják Erdőhorvátit a tűzvészek és más természeti csapások ellen. Az erdős, dombos környezetben fekvő falu, amely a Zemplén hegységben helyezkedik el, mindig is ki volt téve a természeti veszélyeknek, legyen szó tűzről vagy áradásokról.

Az erdőhorváti tűzoltó torony jelentősége

A falu központjában épült tűzfigyelő torony létfontosságú szerepet töltött be a tűzesetek megelőzésében és az azokra adott gyors válaszreakcióban. A torony különleges stratégiai elhelyezkedése lehetővé tette, hogy a falu minden részét szemmel lehessen tartani, ami óriási előnyt jelentett a tűzoltók számára. Az akkoriban használt egyszerű eszközökkel és módszerekkel, például kézi szivattyúkkal és vödrökkel, a gyors észlelés volt az egyetlen lehetőség arra, hogy egy tűzesetet még a kezdeti szakaszban megfékezzenek. A torony magaslata biztosította a tűzoltóknak azt a lehetőséget, hogy idejében észrevegyék a füstöt vagy tüzet, és gyorsan értesítsék a közösséget.

Az 1930-as években, amikor a tűzfigyelő tornyok országszerte fontos szerepet játszottak a védelemben, Erdőhorváti lakói is elhivatottan védték a falu házait és gazdaságait. A toronyban álló tűzoltók nem csak tűzeseteket figyeltek, hanem fontos szerepet játszottak az árvízi védekezésben is. A Zemplén hegyei és a közeli folyók gyakran okoztak áradásokat, amelyeket csak úgy lehetett időben észlelni és elhárítani, ha valaki folyamatosan figyelte a vízszint emelkedését. A tűzfigyelő torony tehát nemcsak a tűzesetek, hanem más természeti katasztrófák elhárításában is nélkülözhetetlen volt.

Erdőhorváti Tűzoltótorony - az egyik legautentikusabb Zempléni látnivaló

A torony elhelyezkedése stratégiailag kiváló volt, hiszen onnan belátható volt az egész település. Ez lehetővé tette a tűzoltók számára, hogy hatékonyan ellenőrizzék a környéket, és azonnal reagáljanak a tűzesetekre. A mellékelt panoráma fénykép révén megérthetjük, milyen kilátás tárulhatott a korabeli tűzoltók elé, akik a toronyból figyelték a települést. 

erdohorvati_tuzolto_torony_es_zempleni_panorama.jpg

 

Az akkori közösség csak akkor tudott gyorsan segítséget nyújtani, ha időben értesültek a veszélyhelyzetekről. A digitalizáció előtti időszakban a tűzfigyelő torony volt a legalkalmasabb eszköz a gyors riasztásra és védekezésre. A torony nemcsak tűzeseteknél, hanem árvízi védekezésnél is fontos szerepet játszott, védelmet nyújtva a település lakosainak. 

erdohorvati_tuzolto_torony_es_eredeti_zempleni_panorama.jpg

A nagy tűzeset 1964-ben

1964. április 16-án délben Erdőhorváti történelmének egyik legdrámaibb eseménye játszódott le, amikor Fazekas József zsúptetős háza kigyulladt. A tűz oka egy kéményből kipattanó szikra volt, amely a száraz tetőre esett, lángra lobbantva azt. A riadót a félrevert harang és a kürtszó jelezte, ami azonnal mozgósította a falut.

A helyszínre 16 önkéntes tűzoltó sietett, köztük Gazsi Béla, aki kürtszóval riasztotta a csapatot. Az iskolások tanítójuk vezetésével szintén részt vettek a mentésben. A helyiek kézről kézre adogatták a vizes vödröket, és saját testi épségüket nem kímélve próbálták megfékezni a lángokat. A padlásról Fidrik József, Kalóczki János és Novák István mentették a sonkákat, szalonnákat, miközben a lángok közt dolgoztak. A tűzoltók az istállóból még a megvadult jószágokat is kimenekítették: egy tehén szőre már lángra kapott, mire sikerült kiszabadítani, és az állat eszeveszetten rohant el a helyszínről.

A tűzvészhez Újhelyből motoros fecskendő érkezett, míg a tolcsvai önkéntes tűzoltók gépkocsival száguldottak a helyszínre. A lángokat végül sikerült lokalizálni, de Fazekas József háza porig égett. A kár hatalmas volt, de szerencsére a ház biztosítva volt az Állami Biztosítónál, így a károkat megtérítették, és lehetőség nyílt a ház újjáépítésére.

Ez a tragikus eset is rávilágított a tűzoltótorony és a gyors riasztás létfontosságú szerepére Erdőhorváti életében. Az önkéntes tűzoltók hősies helytállása, a falubeliek összefogása, valamint a modern eszközökkel érkező segítség nélkül a tűz könnyen továbbterjedhetett volna, veszélyeztetve a település egészét. Fazekas József háza elpusztult, de a közösség ereje ismét győzelmet aratott a „Vörös Kakas” felett.

Napjainkban

A tűzfigyelő torony ma már nem az eredeti funkcióját tölti be, azonban helyi védelem alatt álló emléképületként szolgál, amely fontos szerepet játszik a település történelmének megőrzésében. Az épületet néhány éve újították fel, dr. Sándor József, egy helyi vállalkozó támogatásával. A felújítás célja az volt, hogy megőrizzék a torony eredeti állapotát, és emléket állítsanak azoknak az erdőhorváti hősöknek, akik a közösség védelméért dolgoztak.

Ez az emlékmű a jövő generációinak is lehetőséget nyújt arra, hogy megismerjék a múlt hőseit és áldozatvállalásukat. Az erdőhorváti tűzoltó torony nemcsak az önkéntes tűzoltók bátorságának állít emléket, hanem a közösségi összefogás fontosságára is emlékeztet. A faluban és környékén sok hasonló, történelmi jelentőségű épület található, amelyek fontos szerepet játszanak a Zemplén kultúrájának és történelmének megőrzésében.

Szólj hozzá

blog turizmus utazás magyarország tokaj túra természet trend falu természetvédelem tokaji bor nature vidék sátoraljaújhely vidéki sárospatak tokaji aszú skanzen hegység zempléni kőzet Zemplén Erdőhorváti Tokaj-Hegyalja külöleges